Logo Rok Matematyki
W dniu 6.12.2019 w Katolickiej Szkole Podstawowej w Siedlcach został zorganizowany Szkolny Festiwal Nauki, pod hasłem „Matematyka to jest to!". Uczniowie w grupach uczestniczyli w ciekawych warsztatach prowadzonych przez zaproszonych gości. Instytut Matematyki reprezentowała dr Agnieszka Siłuszyk. Prowadząca z wielkim zaangażowaniem wprowadzała dzieci w różne systemy liczbowe. Uczniowie przetestowali kropkowo-kreskowy dwudziestkowy system pozycyjny Majów. Następnie zajęli się system szesnastkowy, ósemkowy oraz 7- segmentowym. Dodatkowo poznali kody genialnego kryptografa, stratega i wodza francuskiego Napoleona, system binarny oraz kody ASCII. Wśród innych prowadzących byli pan Karol Sieńkowski - trener Akademii Sorobanu oraz nauczyciele matematyki z KSP, pani Katarzyna Szaniawska oraz pan Robert Gryczka. Wszyscy prowadzący są absolwentami kierunku matematyka naszej Uczelni !

Również 6.12.2019 w Zespole Szkół w Zielonce odbywały się XIX Dni Nauki. Do wzięcia udziału w tym wydarzeniu został zaproszony pracownik Instytutu Matematyki dr Marek Siłuszyk. Dla uczniów Szkoły średniej przedstawił interaktywny wykład pt. „Optymalizacja, czyli jak zarobić a się nie narobić”. Młodzież z zainteresowaniem analizowała problemy programowania liniowego, zwizualizowane za pomocą metody graficznej.  Pan Marek wprowadził określenie problemu dualnego do zagadnienia prymarnego. Został również omówiony problem transportowy, w którym zastosowano - algorytm simplex.