WYDZIAŁ NAUK ŚCISŁYCH I PRZYRODNICZYCH

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach

Pierwszy dzień wiosny z WNŚ
W czwartek 21 marca 2019, na Wydziale Nauk Ścisłych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach zorganizowany został Dzień Otwarty. Była to już dziewiąta edycja dnia wagarowicza poprowadzona od hasłem „Pierwszy Dzień Wiosny z Wydziałem Nauk Ścisłych”. Tegoroczny Dzień Wagarowicza był wyjątkowy, ponieważ w tym roku obchodzimy jubileusz 50-lecia Uczelni a jednocześnie 50-lecia Wydziału. Zatem w tym roku przygotowaliśmy specjalne jubileuszowe spotkanie z naukami ścisłymi okraszone konkursami z nagrodami.

W dniu otwartym WNŚ uczestniczyło w nim blisko 500 uczniów oraz nauczyciele z 12 szkół (22 klas) z Siedlec i regionu. Odwiedzili nas uczniowie z: Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Mińsku Mazowieckim, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mokobodach, Szkoły Podstawowej w Żakowoli Poprzecznej, Szkoły Podstawowej w Brzozowicy Dużej, Szkoły Podstawowej w Niwiskach, Szkoły Podstawowej z nr 4 w Sokołowie Podlaskim, Szkoły Podstawowej w Mysiadle, Niepublicznej Szkoły Podstawowej Aleksander w Siedlcach, Gimnazjum i Szkoły Podstawowej z nr 3 w Siedlcach, Szkoły Podstawowej z nr 4 w Siedlcach, Gimnazjum i Szkoły Podstawowej z nr 5 w Siedlcach i Szkoły Podstawowej z nr 6 w Siedlcach.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz wydziału prodziekan WNŚ ds. studenckich dr Danuta Kroczewska oraz prodziekan WNŚ ds. promocji i rozwoju dr Mirosław Szaban.

Odwiedzający nas uczniowie wysłuchali, w auli 3 instytutu informatyki, interdyscyplinarnych wykładów w formie Quizu, pt.: Ciekawostki w naukach ścisłych, zawierającego ciekawe i zaskakujące informacje chemiczne, informatyczne oraz matematyczne i fizyczne. Wykłady wygłoszony były wspólnie przez: dr Małgorzatę Jastrzębską, dr Waldemara Bartynę oraz dr Pawła Piszcz, którym dzielnie asystował Kacper Jędrzejewski (z Koła Programistów przy Instytucie Informatyki).

Odwiedzający nas goście otrzymali informacje o Uczelni i Siedlcach a przede wszystkim o ofercie kształcenia na Wydziale Nauk Ścisłych. Na pamiątkę udziału w „wagarach” wszystkie uczestniczące szkoły otrzymały „certyfikaty wagarowicza”. Po wykładzie uczniowie wzięli czynny udział w pokazach doświadczeń w pracowniach instytutów: Chemii, Informatyki oraz Matematyki i Fizyki. Młodzież prowadzona przez studentów WNŚ, ruszyła ścieżką edukacyjną Wydziału odwiedzając 3 sale laboratoryjne każdego z kierunków naszego Wydziału, tj.: Chemia, Informatyka i Matematyka. Zwiedzającym udostępnionych zostało 9 sal laboratoryjnych, w których pracownicy i studenci Wydziału prowadzili pokazy i odpowiadali na pytania gości.

W pracowniach instytutu Chemii odbyły się pokazy pt.: Niezwykły świat ciekłych kryształów; czym są ciekłe kryształy, jakie jest ich współczesne zastosowanie; Chemia od kuchni oraz Chemia barw; Jak w domu zrobić własną ciecz nieniutonowską, „Turbo żelek” oraz azotowe lody - czyli w jaki sposób chemik szybko gotuje lody,; Chemiczny kameleon, niebieska butelka, lampa dżina, trąba słonia i inne podstawowe reakcje, prowadzili: dr Arkadiusz Rudzki, dr Waldemar Wysocki, dr Sławomir Zalewski i dr Paweł Piszcz oraz studenci Koła Naukowego Studentów Chemii „Spectrum”: Marika Chłopik, Iwona Marciniak, Julia Pulik, Martyna Dzwigałowska, Łukasz Pipczyński, Alicja Wszołkowska, Weronika Gałecka i Magdalena Ruszczyńska.

Spotkania w pracowniach Instytutu Informatyki zatytułowane: Drukowanie w trój-wymiarze, podczas których przedstawiony został proces przygotowania i wydruku obiektu na drukarce 3D. Drukowano modele logo wydziału i zawieszki z imionami; Inteligentne urządzenia. Czyli jak oszczędzić czas potrzebny na realizację codziennych obowiązków. Były to warsztaty o konstruowaniu, oprogramowaniu i zastosowaniach układów wbudowanych. Podczas warsztatów pokazane zostały sposoby, w jakie można obdarować urządzenia inteligencją; Roboty LEGO MINDSTORMS EV3. W ramach którego uczniowie dowiedzieli się jak programować roboty oraz jak można je wykorzystać na co dzień. Warsztaty prowadzili: dr Mariusz Stępniak, dr Artur Niewiadomski, dr Waldemar Bartyna oraz mgr Kamil Skarżyński, oraz studenci Koła Naukowego Programistów: Dominik Filipczuk, Fabian Iwiński, Wioletta Cegiełka i Kamil Dmowski.

W pracowniach instytutu Matematyki i Fizyki przeprowadzone zostały warsztaty: Paryż z WNŚ? Na których odwiedzający dowiedzieli się jak można mieć część Francji w swoim pokoju. Jak zrobić w kilka chwil, aby Francja powstała z codziennych przedmiotów. Kartka papieru, nożyczki, taśma, słomki i trochę konstrukcji geometrycznych – tyle wystarczy, by stać się kolejnym Gustavem Eiffelem. „Naukowy Bełkot”, w czasie których można było dowiedzieć się że istnieje KWADRATOWA spirala lub że jest pewne twierdzenie dotyczące pizzy i jej równego podziału aby każdy z biesiadników zjadł jej dokładnie taki sam kawałek. Magiczna matematyka. Podczas zajęć uczestnicy poznali tajniki magii w matematyce. Każdy z uczniów miał możliwość stworzenia własnej łamigłówki; oraz  Węzły i supły na co dzień. Uczestnikom zostały przedstawione węzły, supły i sploty matematyczne. Każdy uczeń miał możliwość nauczenia się podstawowych splotów. Fizyka eksperymentalna – doświadczenia. Goście mogli obejrzeć oraz uczestniczyć w doświadczeniach i pokazy z wybranych działów fizyki. Uczniowie samodzielnie wykonywali doświadczenia w zespołach (2 osobowych) pod czujnym okiem prowadzących. Zajęcia w laboratorium fizycznym pozwoliły uczniom na „dotknięcie” problemów oraz kontakt z podstawowymi urządzeniami pracowni fizycznych. Zajęcia prowadzili: dr Marek Siłuszyk, dr Małgorzata Jastrzębska oraz studenci Koła Naukowego Studentów Matematyki „Graf”: Radosław Król, Kacper Zdanikowski, Przemysław Stachniak, Adrianna Kozioł, Aleksandra Duda, Katarzyna Kupa, Aleksandra Lubaszka i Ewa Urbanek.

Odwiedzających nas gości po pracowniach oprowadzali następujący studenci Wydziału: Jakub Jackiewicz, Adam Jakubas, Patryk Wójcik, Norbert Księżopolski, Dominik Kortoniuk, Sebastian Kubiński, Maciej Moczulajtys, Paweł Nowak, Dawid Kosieradzki, Natalia Koć i Karolina Górska.

Stoisko Wydziału Nauk Ścisłych, kierowanie grupami odwiedzających gości oraz dystrybucja ulotek Wydziału to zadania z którymi świetnie poradziły sobie studentki: Natalia Koć i Karolina Górska.

Cieszymy się przede wszystkim z tego, że taka forma spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony odwiedzających nas uczniów i nauczycieli ale również sprawiała ogromną przyjemność wszystkim zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia.


Foto: P. UziakSkładam serdeczne podziękowania wszystkim studentom i pracownikom WNŚ oraz członkom komisji WNŚ ds. Promocji za pomoc w przygotowaniu i w realizacji „Pierwszego Dzienia Wiosny z Wydziałem Nauk Ścisłych”.

dr Mirosław Szaban
Prodziekan WNŚ
ds. Promocji i Rozwoju 


Dziękuję wszystkim wymienionym w powyższej relacji z przebiegu spotkania, wszystkim anonimowym osobom, które przyczyniły się do pomyślnej jego realizacji, a także mgr Beacie Ciok, mgr Elżbiecie Pokrywczyńskiej oraz dr P. Świtalskiemu za pomoc techniczną.