WYDZIAŁ NAUK ŚCISŁYCH I PRZYRODNICZYCH

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach

Dziekan WNSP Cezary Sempruch wręcza pamiątkowy medal dyrektorowi Arturowi Niewiadomskiemu

Instytut Informatyki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach świętuje w tym roku ćwierć wieku swego istnienia. W ramach jubileuszu w czwartek 29 czerwca br. odbyła się konferencja o charakterze wspomnieniowym, w której uczestniczyli zaproszeni goście, kadra Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, nie zabrakło też byłych pracowników, studentów i absolwentów. Spotkanie rozpoczął Dyrektor Instytutu Informatyki dr Artur Niewiadomski, a następnie głos zabrali JM Rektor UPH w Siedlcach prof. dr hab. Mirosław Minkina, Prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą prof. dr hab. Zbigniew Karczmarzyk oraz Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych dr hab. Cezary Sempruch, profesor uczelni. Wykład inauguracyjny pt. Kariera i dobrobyt: kwestia talentu, szczęścia czy przypadku? wygłosił prof. dr hab. Franciszek Seredyński wieloletni, zasłużony były nauczyciel akademicki Instytutu Informatyki. W czasie konferencji swoją działalność zaprezentowali również: sponsor główny jubileuszu - firma Red Ocean sp. z o.o., sponsor wspierający - Naiad Water Investments sp. z o.o. oraz sponsor - firma Eastsoft sp. z o.o. Następnie prof. dr hab. inż. Andrzej Barczak przedstawił historię Instytutu Informatyki. Dalsza część spotkania poświęcona była wspomnieniom pracowników o zachowanych w pamięci sytuacjach, zdarzeniach oraz osobach ilustrowanym zdjęciami oraz pokazami slajdów z minionych 25 lat.

Dziekan WNSP dr Cezary Sempruch wręcza pisemne podziękowania pracownikom

W ubiegłą środę Pan Dziekan - dr hab. Cezary Sempruch wręczył podziękowania od Dyrekcji i grona pedagogicznego I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Siedlcach, pracownikom Instytutu Nauk Biologicznych za wsparcie w przygotowaniu ucznia do udziału w 52 edycji Olimpiady Biologicznej. Wspólna praca przyczyniła się do uzyskania przez ucznia tytułu finalisty.

Na pierwszym planie studenci WNSP z nagrodami, za nimi przedstawiciele firmy Polimex Mostostal

Studentka III roku kierunku informatyka Pani Maria Blim otrzymała nagrodę dla najlepszego studenta Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych. Nagroda została ufundowana przez grupę POLIMEX-MOSTOSTAL. Oprócz Pani Marii do nagrody dla najlepszego studenta z Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych nominowani byli: Łukasz Graczyk z kierunku informatyka, Kamil Kołak z kierunku informatyka, Patryk Wójcik z kierunku chemia i Patrycja Zajączkowska z kierunku informatyka. Serdecznie gratulujemy.

Przemówienie podczas wernisażu, na zdjęciu dr M. Barański, dr A. Niewiadomski i dr M. Pilski

Dnia 18 maja 2023 r. o godz. 18:00 w Akademickiej Galerii Fotografii na im. Stefana Skulimowskiego, na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych odbył się wernisaż wystawy fotografii zatytułowanej „25 lat minęło… Jubileusz 25-lecia Instytutu Informatyki”.

Tym razem wystawa została zorganizowana w zgoła odmiennej formule. Postawiono na wspomnienia. Autorami prac są pracownicy Instytutu Informatyki. Na prezentowanych fotografiach pracownicy podzielili się swoimi wspomnieniami, które zostały utrwalone podczas ich pracy. Jak to podkreślił dyrektor instytutu dr Artur Niewiadomski „Instytut jest jak wielka rodzina” zatem na wystawie znalazły się również zdjęcia pokazujące jak pracownicy spędzali wolny czas i jak realizowali swoje pasje. Nie mniej jednak wystawa to fotograficzny dokument dwudziestu pięciu lat z historii Instytutu Informatyki. Zebrane fotografie przedstawiały sceny z pracy zawodowej, wydarzenia organizowane przez instytut, wspólne uroczystości, wyjazdy służbowe a także hobby i zainteresowania pracowników. Wystawa liczyła przeszło sześćdziesiąt prac, które zostały rozmieszczone na trzech kondygnacjach galerii AGF mieszczącej się w budynku Instytutu Informatyki. W holu na pierwszym piętrze AGF, zorganizowano punkt multimedialny, w którym za pomocą projektora były wyświetlane pozostałe zdjęcia, które nie zostały zaprezentowane na ścianach galerii. Przy wejściu na gości czekały przygotowane słodycze i napoje.

Rektor UPH prof. dr hab. Mirosław Minkina w otoczeniu pracowników WNSP przebranych w stroje magów

Z kronik Maga Szamira "Upadek Czarnego Maga"

Czarny Mag został pokonany. Na pomoc magom z Gildii Fioletowych Magów stawiło się 16 drużyn śmiałków. Drużyny uzbrojone były po czubki głów. Wiedza aż kipiała, a wsparta sprytem i zaklęciami magów dawała co prawda nikłe szansę powodzenia, ale żadna z drużyn nie stchórzyła, chociaż w obliczu strachu przed ruszeniem głową zdarzały się incydenty dezercji.

Wyruszyli o świcie, jeśli 9:45 to świt, ale dla niektórych z nich to był środek nocy. Prowadzeni przez przewodników (pionki gry), zaklętych przez Czarnego Maga w dziwne stwory, przemierzali niebezpieczne krainy w poszukiwaniu artefaktów i sekretnych składników niezbędnych do przeprowadzenia rytuału pokonania agresora. Śmiałkowie odważnie stawiali czoła, podstępnym próbom strażników krain: VR (wirtualnej rzeczywistości), dronów, robotów, geodezji, metali, roślin w szkle, tropicieli, piór, interaktywnych wykresów, finansów, zagadek matematycznych, szalonych liczb, ciekłych kryształów, alchemii, spektroskopii i zaczarowanego ogrodu, bacznie wyszukując ukrytych artefaktów. Co prawda Czarusie zjawiali się z pomocą, ale jak to magowie, jak zwykle za późno. Dziekanus z niecierpliwością oczekiwali powrotu z wyprawy, ale czas mijał i mijał. I kiedy zwątpienie brało górę, na horyzoncie pojawiła się drużyna z Zespołu Szkół w Mokobodach, prowadzona przez pionka zaklętego w więźnia. To oni jako pierwsi dotarli do celu i nie odnotowano strat osobowych. Przynieśli komplet artefaktów niezbędnych do przeprowadzenia rytuału. Odbyła się uczta, Dziekanus obsypał złotem każdego zwycięzcę, a ich miana rozkazał po wsze czasy pamiętać i zamieścić w kronikach. Wydawało się, że próżno czekać pozostałych wędrowców, gdy oczom zgromadzonych pojawiły się drużyna Szkoły Podstawowej Nr 4 w Siedlcach prowadzona przez pionka-króla, a zaraz za nimi także z kompletem artefaktów przybyła jako trzecia grupa śmiałków z Liceum Ogólnokształcącego Nr 1 w Łosicach, wiódł ich dzielnie pionek - elf. Przeprowadzono rytuał. Czarny Mag został pokonany. Ale czy aby na pewno... Plotki głoszą, że przetrwał duch Czarnego Maga, który skrył się gdzieś w górach Bolichowaj i tylko czeka, kiedy osłabnie sojusz, aby zjawić się ponownie i zalać mrokiem, tym razem może i cały świat.

Podpisano

Czaruś Wewnętrznego Kręgu
Gildii Fioletowych Magów
Szamir